Вероятно знаете от горчивия си опит, че колкото по-дълго отлагате съня, толкова повече ви се спи. Виновникът за това е аденозинът. Днес разказваме какво е, как работи и какви са враговете му. 

Какво е аденозин?

Накратко – невротрансмитерът, който ви кара да спите. Освен главната му функция, аденозинът играе роля и в почти всички други органни системи – дихателна, отделителна, сърдечно-съдова и дори имунната. 

Ако се приема като лекарство, аденозинът може да намали пулса и да намали пристъпите на аритмия. Допълнително, веществото се използва за понижаване на кръвното налягане при продължителни хирургични интервенции. 

Как работи аденозинът?

Той спомага за съхранението и разпръскването на енергия през тялото. 

Аденозинтрифосфатът (АТФ) е своеобразната “енергийна валута” на организма. Когато тялото има нужда от енергия, за да съкрати даден мускул, да предаде сигнал от мозъка към някоя система и т.н., то си я набавя раздробявайки съединението АТФ и възползвайки се от аденозина в чистата му форма. 

Мозъкът използва най-много АТФ от всяка друга част на тялото. Поради този факт, между мозъчните клетки се натрупва чист аденозин, който постепенно започва да ограничава някои от частите му, понижавайки продуктивността им. Затова ви се доспива. 

Когато заспите, натрупалият се аденозин помага за по-дълъг дълбок сън, който възстановява клетките и организма като цяло. Също така, по време на сън, мозъкът превръща аденозина обратно в аденозинтрифосфат, за да може процесът да започне отново. 

Може ли кофеинът да пребори аденозина?

Както знаете, кофеинът стимулира централната нервна система и има ободряващ ефект. 

Начинът, по който се получава това ободряване, е чрез блокирането на аденозиновите рецептори в мозъка. Кофеинът свива кръвоносните съдове, което повишава кръвното налягане, обратното на това, за което се ползва аденозинът. Докато ефектът трае, мозъкът не регистрира аденозиновите молекули и продължава да изпуска невротрансмитери, които държат тялото будно и в кондиция. 

За жалост, ефектът на кофеина е временен, тъй като в някакъв момент аденозинът става повече и се получава т.нар. “кофеинов спад” – когато ви се доспи рязко след няколко часа на бодрост и енергия. Към кофеина също така се развива резистентност, поради което, ако прекалявате с кафето, ефектите му отслабват още повече. 

Има ли добавки с аденозин?

Такива, свързани със съня – не. Причините са две:

1. Трудно достига до мозъка – множеството клетки, които заобикалят и пазят мозъка са твърде голяма бариера. Съответно, приемът на аденозин не гарантира, че той ще стигне до мозъка, където би трябвало да предизвика сънливост. 
2. Нежелани странични ефекти – тъй като аденозинът е съдоразширител, вероятността да понижи кръвното налягане повече от необходимото е немалка.

Често задавани въпроси за аденозина:

1. Има ли връзка между мелатонин и аденозин? – експерименти, проведени с риби, показват, че наличието на мелатонин, стимулира производството на аденозин. Тоест, склонни сме да вярваме, че при хората механизмът е същият, но определено са необходими още проучвания. 
2. Аденозинът влияе ли на циркадния ритъм? – По принцип, това, което диктува дали ви се спи или не, е светлината. Скорошни проучвания обаче доказват, че ако има повече аденозин, дори наличието на ярка светлина не би помогнало на човек да се чувства бодър и буден. 
3. Има ли връзка между аденозина и синдрома на неспокойните крака? – Учените твърдят, че хората, които страдат от синдром на неспокойните крака, имат ниски нива на желязо в мозъка. Това пък води до по-ниски нива на аденозин и, съответно, заспиването става по-трудно и води до проява на синдрома. 

Вече знаете какво е аденозин и как точно влияе на съня ви. Накратко - няма как пряко да му повлияете, а кофиеинът работи за ограничено време. Затова е особено важно да имате режим на сън и да спазвате едно и също време за лягане и ставане. Така хормоните в тялото се синтезират точно по времето, когато тялото е готово за тях и заспивате или се събуждате по-лесно.