То посреща сънищата ни, прегръща ни докато спим, дава опора на подскоците на децата, пази тайните ни и става свидетел на любовта ни. Леглото има дълга история и това е може би единствената мебел, която се запазва почти непроменена през вековете.



Релеф от Асирия от 7 в.Пр.Хр показва тържество, по време на който кралят се е излегнал на лакът върху легло с крачета, които приличат на шишарки. Подобни изображения от древен Рим показват банкет, на който гостите си почиват върху подобни на легла мебели. Леглото заема централна част и в бита на древните гърци, които го използват за спане, за седене през деня и за посрещане на гости. Дори древните египтяни използват легла, свидетелство за което са откритите артефакти в гробницата на Тутанкамон.



Всичко това сочи, че леглото е мебел, познавана от хората от хилядолетия насам. Дърво, мрамор, слонова кост и по-късно метал са материалите, от които леглата се изработват в различните епохи. Дори подматрачната рамка има древен прародител - парчета от кожа, завързани за рамката на леглото предшестват ламелите от дърво.



Тъй като хората физически изглеждат по подобен начин и имат еднаква нужда от сън, през вековете самото легло не се променя особено и запазва универсалната си правоъгълна форма, която не само пасва на човешкото тяло в легнало положение, но и лесно може да се аранжира в стая. Това, което се променя с всяка епоха и мода, са орнаментите на самото легло - украсата на краката, таблата, рамката, височината.



Извън богато декорираните легла на крале и фараони, чак през Средновековието се появява по-масов (но все още достъпен само за богатите) интерес към леглото. През Ренесанса леглата на заможните стават още по-пищно украсени и започват да се използват възглавници.



Пружиненият матрак е изобретен през 1865 г. като до преди това матраците обичайно са пълни с пера. В някои случаи за пълнежа могат да се използват дървени стърготини, слама, памук, водорасли, конски косъм и вълна. Най-евтиният вариант е, разбира се, сламеникът. Това е и препоръчваният през 17.в пълнеж, тъй като се счита за по-хигиеничен от задържащия нечистотии пухен матрак.



Началото на 20 в. въвежда индустриалното производство на метални пружини. През 1920-те години фабриката Дънлоп пуска на пазара първият матрак от латексова гума. В следващите години постепенно навлизат материали като полиуретановата пяна. Революцията в областта на съня - мемори пяната - е материал, разработен през 1966 г. от НАСА. Няколко години по-късно са представени и първите системи за подматрачна рамка с ламели.



След това, през 1986 г. Семейство Магни изобретява и патентова матрака, пакетиран на вакуумирано руло. Рулото намалява обема на матрака с 90%, съответно увеличава бройката на матраците, транспортирани с един курс. Това намалява разхода на гориво и, като резултат, носи екологичните ползи на по-малко вредни емисии на СО2 в атмосферата. Изобретението на Джулиано Магни е революция на пазара за продукти за сън и позволява голям обем от производство без вреда за природата. Днес съществуват много опции за различен комфорт от матрака, като матраците от мемори пяна са водещи заради разнообразието от усещания, които съчетават.