Дали заради контролно в училище, заради работен проект или поради спешна ситуация, на всеки се е налагало да остане буден цяла нощ. 

Парадоксално, но будуването има някои краткотрайни ползи (например “добавеното” време, в което да довършите безкрайните задачи). В общия случай, обаче, негативните последици са повече и по-дълготрайни. 

В тази статия разглеждаме (скритите) последствия от будуването по цели нощи и как да будувате “правилно”, когато няма как да го избегнете. 

Да започнем от началото.

За будуване цяла нощ се считат една цяла нощ, в която не сте спали, и последвалият я ден, който е както обикновено – натоварен и… буден. 

Някои от най-често срещаните причини за това явление са учене за изпит, подготовка за работна презентация, интересна книга или сериал, както и парти с приятели. 

Както знаете обаче, сънят е ключов за правилното функциониране на всички системи в организма – както физически, така и психически. Следователно, пропуснатият сън, дори и за една вечер, се отразява неблагоприятно на цялото тяло (и ум). 

Какво се случва, ако не спите 24 часа?

    1. Когнитивна функция (или липсата на такава)

Лишаването от сън има незабавен негативен ефект върху способността на човек да мисли. Паметта е засегната – трудно си спомняте и още по-трудно запомняте. Липсата на сън ви прави по-отпуснати, забавя реакциите ви и пречи на вземането на решения. 

Поради тази причина, будуването нощем, за да учите за изпит или да се подготвите за работна презентация, не е най-добрата идея и е един вид мечешка услуга към вас самите. 

    2. Променливи настроения

При подрастващи и възрастни, липсата на сън може да доведе до тревожност, депресивни епизоди, яд и дори объркване. 

Колкото по-малко сън е налице, толкова по-лошо е настроението на недоспалия. Допълнително, освен проблем със собствените емоции, хората, лишени от сън, изпитват трудности и с разпознаването на емоции у другите, което пък затруднява и обърква комуникацията и води до редица ненужни недоразумения.
 
    3. Повече болка и по-нисък имунитет

Сънят е начинът на тялото да възстановява мускулите. Според проучванията намаленото количество сън влияе на химическия баланс, асоцииран с процеса на възстановяване. Как? Ами негативно, разбира се. 

Умората и ниските нива на енергия са по-често срещани, когато тялото няма време (или ресурс) да възстанови мускулите. Учените доказват, че 24 часа без сън правят човек няколко пъти по-податлив на болка и студ. 

Липсата на сън влияе и на имунната система – най-верният войник на тялото срещу инфекции. Не е случайно, че когато не се чувствате добре, спите повече. По-малкото сън води до спад в имунитета, правейки ви по-апетитна жертва за инфекции и бактерии. 

Сънят е и чудесен антидот за възпаления от всякакъв вид в тялото. Следователно, спейки по-малко, тялото ви не може да се бори с тези неприятни процеси и рисквуате да ги преврънете в хронични. 

До колко будуването цяла нощ би ви се отразило зле в дългосрочен план?

Негативните ефекти от недоспиването могат да продължат за повече от седмица. Ако недоспиването е системно, последиците стават по-сериозни и се задържат по-дълго. Ето някои от най-често срещаните:

- трудности в работа/училище/социлани ситуации
- затруднена концентрация и запомянен
- лошо настроение
- повишен риск от тревожност и депресия
- повишен риск от затлъстяване, високо кръвно налягане, диабет, сърдечно-съдови болести и дори инсулт
- повишен риск от катастрофи и други злополуки

Добра идея ли е да будувате цяла нощ?

Краткият отговор е “не”. Но всички сме хора и знаем, че има ситуации, в които това е просто неизбежно. Съветът на експертите е да не го превръщате в навик, а да го правите възможно най-рядко, в наистина неотложни ситуации. 

Препоръката също така е да се опитате на наваксате пропуснатия сън в следващите дни, за да минимизирате (до колкото е възможно) негативните ефекти. Не карайте, ако не сте спали добре, защото липсата на сън води до умора, сънливост и дори микромоменти, в които заспивате, без да усещате. Това ви прави опасни не само за вас самите, но и за околните. Работата с машини също не е препоръчителна, поради същите причини. 

Нашите съвети за “правилно” будуване (когато е наистина наложително)

    1. Кофеин (с мярка)

Кофеинът не е заместител на съня, но за кратко ви кара да го позабравите. Не прекалявайте с количеставата, защото натоварвате тялото и метаболизма си. Препоръчителните количества за 400 милиграма на ден, което е около 4 чаши кафе. 

    2. Светлина 

Един от враговете на съня е светлината. Затова, ако е необходимо да останете будни, набавете си колкото се може повече светлина. 

    3. Безопаност (колективна)

Не карайте, не работете с производствени машини и избягвайте всички ситуации, които са предпоставка за инцидент, тъй като концентрацията и реакциите ви няма да са както обикновено.

    4. Дрямка 

Силно препоръчваме да дремнете след дългата нощ, в която не сте спали, за да свършите неотложното нещо. Кратките дрямки (между 10-20 минути) обикновено имат позитивен ефект върху концентрацията. Не прекалявайте с дрямката, защото ще има обратен ефект – ще се събудите още по-смазани от преди. 

    5. Здравословна храна

Изкушението на нездравословните снаксове е едно от по-силните в този живот. Особено ако не сте си доспали и волята ви е почти несъществуваща. За жалост, те обаче не ви помагат, а напротив – успиват още повече и разстройват метаболизма. Затова, отдайте се на здравословни и балансирани храни, които предоставят качествена и дълготрайна хранителна стойност. 

    6. Не си създавайте навик за будуване

Сънят е твърде важен. В генералния случай – по-важен от огромна част от всичко друго, което ви се вижда като неотложно и неизбежно. Будуването цялата нощ трябва да е запазено за наистина крайни случаи. 

Ако четете това, докато планирате безсънната си нощ:
    1. Потърсете начин да я избегнете
    2. Ако няма такъв, следвайте съветите и дремнете утре!