18 Feb


0 Коментар(и)
1613 Преглед(и)
Все повече хора разчитат на тракерите за сън, за да следят количеството и качеството на съня си. Но дали данните не са нож с две остриета?
Ортосомния е терминът, който обозначава обсесивното преследване на перфектния сън (пробудено именно от тракерите за сън).
Тъй като ортосомнията е ново понятие, не съществуват добре дефинирани симптоми, но често хората се опитват да се диагностицират сами с несъществуващи сънни разстройства, базирани на данните от тракера. Друг белег е и хиперфокусирането в подобряване на данните – сънят става самоцел, а не функция.
Въпреки че проучванията по темата са по-скоро в началото си, си струва да разберете повече за състоянието, за да не станете негова жертва. Днес разказваме за точността на тракерите, потенциалните симптоми на ортосомнията и няколко решения за превенция и справяне.
Ортосомния или инсомния?
Инсомнията е често срещано сънно разстройство, което води до трудно заспиване, докато ортосомнията не е общоприето разстройство, а по-скоро описва прекомерното задълбаване в данните от тракерите за сън.
Ортосомнията може да се появи покрай инсомнията или други сънни разстройства и съответно, да ги обостри.
Каква е ролята на тракерите за сън?
Около 30% от американците използват тракер за сън под някаква форма.
Тези тракери следят съня с помощта на алгоритми, които анализират данните, събрани от устройството. С течение на времето, тези алгоритми се развиват и подобряват. Днес повечето тракери твърдят, че предоставят достоверни данни за количеството и качеството на сън, различните фази на съня, базирани на вашите дишане, пулс и движения.
Въпреки нарастващата популярност на тракерите, както учените, така и потребителите, нерядко изказват притесненията си относно точността на данните. Администрацията по храните и лекарствата в САЩ продължава да не одобрява тракерите като достоверен източник на информация за съня.
Макар и точността им да се е развила, особено относно количеството сън, тракерите продължават да дават по-скоро прогнозни резултати относно времето, прекарано в различните фази на съня. Според проучвания от 2021 г. Предоставената информация е акуратна само в 59% от случаите.
Въпреки притесненията, че тези устройства спомагат за фиксацията в постигането на добър сън, те имат и позитивен ефект – могат да са повод за дискусия с лекар сомнолог, който да адресира и диагностицира проблеми със съня.
Тракерите и ортосомнията
Хората, страдащи от ортосомния, се фокусират прекомерно в данните от тракера, преследвайки перфектния сън. Учените се притесняват, че това парадоксално отвлича вниманието от качеството на съня поради:
1. Неточни данни – хората разчитат твърде много на тракерите, без да осъзнават, че те не са чак толкова точни, съответно, данните, които виждат не отразяват абсолютно коректно качеството на съня им.
2. Нереалистични цели – ортосомнията може да окуражи вредни навици в името на достигане на по-добри статистики от тракера. Например, дългото и неподвижно лежане в леглото се счита за сън от тракера, дори и човек да е буден.
3. Липса на доверие към сомнологията – хората, които се фокусират в данните от собственото си устройство, често развиват недоверие или нехание към истинските проучвания и инструменти на сомнологията.
Обсесивното следене на данните може да доведе и до тревожност и излишен стрес, който пък влияе негативно на съня и ви вкарва в един омагьосан кръг, от който трудно се излиза.
Симптоми на ортосомния
Както вече споменахме, портосомнията не се счита за медицинско разстройство на съня. Тя е по-скоро нова концепция, която тепърва предстои да бъде изследвана и рамкирана.
Следователно, няма ясно очертани симптоми. Въпреки това, някои от често асоциираните такива са:
- умора
- раздразнителност
- проблеми с концентрацията и паметта
- умора дори след събуждане
-тревожност
Всичко това в комбинация със следене на данни от тракер за сън.
Как да преборите ортосомнията?
Най-важното – приемайте всичко от устройствата, мерещи съня ви, с доза съмнение. Най-точният източник винаги е лекарят, а не часовника, телефона, пръстена и т.н.
За да подобрите съня си:
1. Подобрете сънната си хигиена – лягайте и ставайте по едно и също време, отпускайте тялото и ума си преди лягане, избягвайте екраните и поддържайте спалнята тъмна, тиха и хладна.
2. Намалете (до колкото е възможно) стреса и тревожността, тъй като те са враг номер 1 на съня.
3. Обърнете се към лекар сомнолог, който да ви помогне да достигнете до най-качествения сън