Сънна парализа. Без значение дали сте я изпитвали или само сте чували неясни истории за нея, днес ще ви разкажем всичко по темата.

Що е то?

Сънната парализа е състояние на кратка загуба на мускулен контрол, познато още като атония, което се случва малко след заспиване или непосредствено преди събуждане. В допълнение към атонията, хората обикновено изпитват и халюцинации по време на паралитичните епизоди. 

Сънната парализа се счита за парасомния – анормално поведение по време на сън. Това състояние се класифицира като парасомния на REM съня(наситени, реалистични сънища), тъй като е свързано именно с тази сънна фаза. Обикновено обаче всичко това приключва, когато се събудим и така и не разбираме, че сме имали паралитичен момент. 

При сънната парализа обаче, будното състояние и REM фазата се смесват, резултирайки в атония и ментални картини (присъщи на съня) по време на будно състояние. 

Какви са типовете сънна парализа?

1. Изолирана – когато епизодът е един.
2. Повтаряща се – когато епизодите са чести. Тогава обикновено се появяват съмнения за наличие на нарколепсия – неврологично разстройство, което пречи на мозъка да контролира будното състояние, съответно се получава мигновено заспиване.

За жалост, в много случаи двата вида могат да се комбинират и да доведат до повтарящи се епизоди на изолирана сънна парализа дори при хора, които не страдат от нарколепсия. 

Как се усеща сънната парализа?

Основният симптом на сънната парализа е атонията или неспособността на тялото да се движи или да говори. Други симптоми са затруднено дишане, тежест в гърдите и неприятни емоции като паника и безнадеждност. Умората и сънливостта на другия ден също са често срещани, поради некачествения сън предната нощ. 

75% от епизодите на сънна парализа идват с халюцинации, които са различни от сънищата. Те се делят на 3 вида:

1. Халюцинации с натрапник – лош или опасен човек/присъствие в стаята
2. Халюцинации за тежест в гърдите – усещане за задушаване, сякаш някой седи на гърдите ви. Често се появяват в тандем с халюцинациите за натрапник. 
3. Вестибуларно-моторни халюцинации – усещане за движение, най-често падане. 

Колко често срещана е сънната парализа?

Според учените около 20% от хората изпитват форма на сънна парализа поне веднъж в живота си. Данните за честотата варират. Сънната парализа може да се прояви във всяка възраст, но първите симптоми обикновено се появяват в детството или в юношеството. Епизодите продължават между няколко секунди и 20 минути, като средната продължителност е 6 минути.

Какво причинява сънна парализа?

Точна причина няма, но пък учените успешно са изолирали някои фактори, които са свързани с появата на подобни епизоди. 

1. Сънни разстройства 

Както вече споменахме, хората, страдащи от сънна апнея, са по-склонни към развиването на сънна парализа, по-точно 38% от тях страдат и от двете разстройства. Други разстройства, които имат връзка със сънната парализа, са инсомнията, разстройствата на циркадния ритъм и нощните схващания. 

2. Нарколепсия 

Това състояния променя функцията на невротрансмитерите в мозъка, което води до усложнения в REM фазата на съня, включително сънна парализа. 

3. Ментални разстройства

Най-силни асоциации със сънна парализа има посттравматичното стресово разстройство. Тревожността и паник атаките също са свързани с изолирани епизоди на сънна парализа. 

Опасна ли е сънната парализа?

В най-общият случай не. Най-честата последица от сънната парализа е емоционален дистрес. Смята се, че ако епизодите не са чести, няма опасност за развитие на каквито и да е усложнения. 

В по-изолирания случай средно 10% от хората с повтаряща се сънна парализа развиват негативни мисли и асоциации със съня, което води до лош сън, който пък носи след себе си и редица други здравословни проблеми. 

Как се лекува сънната парализа? 

Заради връзката между проблемния сън и сънната парализа се смята, че подобряването на сънната хигиена е най-доброто решение за третиране на симптомите. Ето няколко съвета как да подобрите вашата:

1. Установете рутина – следвайте редовен график за лягане и ставане, дори през уикендите. Пригодете вечерната си рутина така, че да ви успокоява, за да подготвите успешно тялото и ума си за лягане. 
2. Оптимизирайте спалнята си – подберете правилния за вас матрак (ето тук може да направите тест, който да ви помогне при избора), обърнете внимание на възглавницата, температурата и блокирайте шума.
3. “Не” на разсънването – алкохолът и кофеинът не са приятели на съня, затова ако искате да не ви се случва, въздържайте се от консумацията им вечер. 

Оставяме ви с пожелание за лек и качествен сън, лишен от епизоди на сънна парализа, а ако все пак ви се случат – разкажете на някого за изживяването, говоренето помага.