27 Sep
0 Коментар(и)
1875 Преглед(и)
Предполагаме, че познавате приказката за Спящата красавица – момичето, което се убожда на вретено и спи дълги години, докато Чаровният принц не я дарява с целувката на истинската любов.
Ще се изненадате, че сред магията на приказния свят се прокрадва и малко истина, а именно – реално съществуващият синдром на Спящата красавица, още познат като синдрома на Клайн-Левин.
Какво представлява синдромът на Клайн-Левин?
Накратко – повтаряща се хиперсомния. Хората, страдащи от това състояние, често имат епизоди на прекомерен сън, които траят от няколко дни до няколко седмици. По време на активен епизод, хората спят по около 20 часа на ден. Епизодите могат да се появяват няколко пъти годишно и обикновено отминават от само себе си.
Това разстройство засяга 1 човек на един милион (да, рядък късмет е), като се среща най-често при подрастващи момчета. Характеристиките на синдрома на Клайн-Левин са сходни до тези на нарколепсията и могат да доведат до прекомерна сънливост и глад.
Какви са симптомите?
Състоянието обикновено започва изведнъж, като обикновената настинка. Основният симптом е сънливостта, която кара страдащия да спи много дълго време - между 18 и 20 часа дневно. Освен очевидния симптом, има и други:
1. Повишен апетит (хиперфагия) – обикновено апетитът рязко се повишава и храната става основен фокус. Всяка храна, която бива предложена на страдащия от този синдром, обикновено се поглъща, като най-голям интерес представляват сладките неща. Храненията могат да нараснат от 2-3 до 6-8 пъти на ден.
2. Повишено либидо – хиперсексуалността също е симптом на СКЛ. Този симптом е по-често срещан при момчета, отколкото при момичета.
3. Халюцинации – по време на епизод, хората със СКЛ обикновено се чувстват сякаш са откъснати от заобикалящия ги свят и границата между реално и нереално се размива.
4. Раздразнителност – най-често се появява, ако им бъде отказана храна.
5. Тревожност и депресия – поради прекомерната сънливост, хората, страдащи от синдрома, не могат да се социализират както обикновено, което води до изолация и депресивни епизоди. 15% от хората със СКЛ споделят, че по време на епизод имат суицидни мисли.
6. Объркване и амнезия – понякога сънливостта води до объркване и загуба на паметта, т.нар. “бели петна”, които пречат на каквито и да е спомени по време на активен епизод.
Когато епизодът на Клайн-Левин отмине, горепосочените симптоми обикновено изчезват и човек се връща в обичайното си настроение и поведение.
Какви са причините за появата на този синдром?
Учените все още не са намерили отговор на този въпрос. Но пък съществуват следните хипотези:
- инфекция
- физическа травма
- психологичен дисбаланс
- токсини
- автоиммунна реакция
Друга хипотеза е, че появата на синдрома е свързана с промени в хипоталамуса и таламуса – частите на мозъка, които отговарят за съня, глада и сексуалността.
Кой е най-засегнат от СКЛ?
Най-честите потърпевши са тийнейджърите. Момчетата страдат 4 пъти по-често отколкото момичетата. 81% от доказаните случаи започват малко преди 20-те години. С напредване на възрастта, вероятността от епизоди намалява.
Как се диагностицира СКЛ?
Обикновено лекарите първо изключват сънни разстройства със сходна симптоматика като нарколепсията например. Втората стъпка е да се уверят, че сънливостта не е причинена от медикаменти или наркотици.
За да бъде диагностициран СКЛ, критериите са следните:
1. Епизоди на прекомерна сънливост, които траят между 2 дни и 5 седмици
2. Епизодите се случват поне веднъж на 18 месеца или по-често
3. Нормално поведение и когниция между епизодите
След това се изключват други причини за хиперсомнията и се гледат останалите симптоми, от които човек трябва да има поне 1:
1.Прекомерен глад
2. Хиперсексуалност
3. Възпрепятствани когнитивни способности
4. Необичайно поведение – агресивно и раздразнително
Как се лекува СКЛ?
Дефинитивен лек за този синдром за жалост няма. Но има начини да се грижите за себе си или човек, който страда от състоянието.
1. Подсигурете удоба среда, където човекът да пребивава по време на епизод и да не е сам, за да бъде под наблюдение
2. Отложете училището или работата, докато трае епизодът
3. Не позволявайте на пациента да шофира или да работи с машини
4. Говорете с пациента, за да не се изолира и да не изпада в депресивни епизоди
5. Поддържайте постоянен режим на сън между епизодите
6. Избягвайте алкохола и кофеина
Макар и не толкова приказен, както в историята за Спящата красавица, синдромът на Клайн-Левин съществува и макар и да звучи страшно, може да бъде държан под контрол.