с шахматните шампионки Виктория Радева и Белослава Кръстева
Един експеримент на Magniflex и Garmin, който проследява как по-добрият сън се отразява на концентрацията и представянето в менталните спортове. Вижте какво откриха Белослава и Виктория за съня си, след като смениха старите си матраци с модели на Magniflex и проследиха промяната с дигитален тракер.
Още трима изключителни атлети бяха част от експеримента на съня. Оборудвахме ги с матраци и тракери и проследихме как се промениха и подобриха сънят и качеството им на живот.
Този сайт използва "бисквитки" и други технологии за проследяване, за да ви помогне да навигирате и възможността ви да предоставяте обратна връзка, да анализирате използването онлайн маркетинг услуги, да помагате в нашите рекламни и маркетингови усилия за по-добро удобство на потребителите.
Осигуряването на добър сън е дългосрочна инвестиция в здравето и пълноценния живот. Това насочва нашия основен стремеж към постоянни иновации, разработки и експерименти, които показват важността на пълноценния сън за здраво и щастливо ежедневие. Качествената почивка има водеща роля в живота на всеки от нас, но е от първостепенно значение за тренировките, представянето и възстановяването – ментално и физически – на хората с активно ежедневие, спортна кариера и тежки физически и психически натоварвания.
Именно с цел да разгледаме от първа ръка ефекта, който съня има върху качеството на живот и представянето на хората, провеждаме този експеримент, наречен СЪНЯТ. Той ни среща с хора във върховата точка на своите живот, физическа форма или кариера и изследва как се променя техният сън и какво отражение има това върху живота им, след като спят на първокласен матрак от Magniflex и проследяват промените с дигитален тракер от Garmin.
В Сънят 1.0 ви запознахме с три забележителни личности – ултра атлетът Краси Георгиев, актрисата Анжела Недялкова и „свръхчовекът“ Георги Ненов и видяхме значителната промяна в качеството им на живот и представянето в спорта.
След като вече знаем значението на добрата почивка за физическото състояние и представяне, в част 2 обръщаме внимание на спортовете на ума, и по-точно шахмата. За да видим резултатите от първа ръка, този път в експеримента се включват две от младите надежди на българския шахмат – многократните шампионки Виктория Радева и Белослава Кръстева. Двете млади жени, водят изключително динамичен живот, съчетавайки натоварените шахматни състезания на световно ниво с ежедневието на студентки и натоварения социален график.
За да видим как техният сън се променя и как тази промяна влияе на тяхната игра и концентрация, ги екипирахме с матраци, възглавници и тракери и… ги оставихме да спят.
Само на 23 години, тя е звезда на небосклона на българския шахмат. Гросмайстор за жени от 2021 г. и двукратна участничка на световната купа по шахмат, Вики може да се похвали с поредица от титли, сред които:
Неин треньор е Йордан Иванов.
Извън шахмата, на Вики й предстои дипломиране в специалност “Национална сигурност” в ПУ “Паисий Хилендарски”. Тя обича да си почива, да чете и да прекарва време с приятели и в разходки. Ежедневието й на студентка и активен спортист е много натоварено, изпълнено с чести пътувания и смяна на часовата зона, непостоянен режим на сън и затова качеството на почивката за нея е от изключителна важност.
Вики избра да участва в експеримента на съня като смени старите си матрак и възглавница с нови и започна да следи съня си с дигитален тракер.
Гросмайстор Белослава Кръстева е само на 20 г., но държи бъдещето в ръцете си.
Наред с образованието и спортната си кариера, Белослава тренира редовно и води активен начин на живот, в който невинаги остава достатъчно време за почивка. Между напрежението по време на сесия, социалния живот и дългите турнири и постоянните пътувания в различни часови зони, сънят й често страда. Според нея, „един шахматист най-вече трябва да си следи съня“, а тя проследява и различни други показатели със своя тракер – стъпки, ниво на енергията, качество на съня и др.
Бела смени своите стари матрак и възглавница и с помощта на тракера проследи как ще се промени начинът, по който тя се чувства, колко е отпочинала и как това влияе на концентрацията и играта й.
Темата за съня и неговото влияние върху общото здраве и пълноценен живот става все по-застъпена в медиите и социалните канали. Дискусията е особено популярна и сред хората, които се стремят към върхово представяне в своята сфера или кариера, както и все повече се обсъжда значението на качествената почивка за менталното здраве и оттам и за физическото представяне и постижения.
Когато се наспиваме добре, това подобрява паметта, настроението и общото светоусещане. Преобладават позитивните чувства и нагласа за живота, както и сме склонни да взимаме по-добре обмислени решения и преценени рискове. Редица проучвания доказват, че лошото качество и недостатъчното количество сън водят до значими последици в ежедневието. На психическо ниво, лишаването от сън намалява способността за бърза реакция и ясно мислене.
Физически липсата на сън увеличава риска от много медицински проблеми – диабет тип 2, високо кръвно налягане, бъбречно заболяване и инсулт. Обратно, когато си набавят необходимото количество и качество сън, и атлетите, и обикновените хора, се радват на много по-добри енергийни нива, по-високо ниво на продуктивност, по-малък риск от травми и по-бързо възстановяване.
При хората, които работят основно с мозъка си – учени, преподаватели, състезатели по ментални спортове – липсата сън има значително отражение върху концентрацията им. Пълноценната почивка влияе пряко на тяхното представяне, време за подготовка, памет и фокус.
Белослава и Виктория имат много натоварено ежедневие – съчетават динамичния студентски живот, изпълнен с изпити, лекции и социални контакти, с активна шахматна кариера на световно ниво и постоянни пътувания. Това, че не се задържат дълго на едно място им пречи да имат консистентна рутина на съня. От различни часови зони през неудобни матраци в хотели до дългите по 5-6 часа партии, гросмайсторките отдават голямо значение на качеството на съня си.
За тяхната концентрация и представяне по време на важни турнири е от изключителна важност да са добре отпочинали, тъй като срещите обикновено продължават дълги часове и се играят в ранния следобяд, когато тялото натурално има по-ниски нива на енергия.
“Промяната беше осезаема още от първите дни, в които спах на матрака,” ни споделя Белослава, “аз го чаках с нетърпение, той беше доставен специално за мен в общежитието в САЩ”.
Тя избра да спи на матрак MagniStretch и възглавница Classico и да следи качеството на съня си с Garmin Vivoactive 5.
А Виктория, добавя, “Вкъщи ми казаха, че съм станала по-организирана и концентрирана, което за мен е голямо подобрение”. И още: “Липсва, вече усещам, че като отида някъде другаде – напр. на състезание или някъде по работа, ми е много неприятно, че не мога да си легна на моя матрак”.
Вики спи на матрак Armonia Dual и възглавница Riviera и използва тракер Garmin Vivoactive 5.
Проследете как съня и представянето на двете шампионки се променя с течение на проекта.
Тазгодишната Шахматна олимпиада се проведе от 10-23 септември в Будапеща. В нея взеха участие 193 държави.
Българският национален отбор бе в следния състав.
Жени:
Виктория Радева
Белослава Кръстева
Антоанета Стефанова
Нургюл Салимова
Гергана Пейчева
Мъже:
Мартин Петров
Момчил Петков
Иван Чепаринов
Аркадий Найдич
Григор Григоров
България завърши на 10-то място при жените с 16 мач-точки. Мъжете допуснаха загуба, което ги остави с 14 мач-точки.
В последния 11-ти кръг на олимпиадата грациите се наложиха с убедителен резултат от 3,5 : 0,5 над Италия. Стефанова, Кръстева и Салимова победиха съперничките си, а Радева постигна реми.
Най-много точки в българския тим при жените събира Вики Радева, която има актив от 7 точки, събрани от 9 партии.
Мъжете пък се бориха като за последно с Германия. Чепаринов, Найдич и Петров завършиха партиите си с реми, а Момчил Петков отстъпи на Фредерик Зване, откъде идва и разликата между двата отбора – 1,5 : 2,5.
Водач при мъжете е Иван Чепаринов с 6.5 от 10 възможни точки.
Безапелационният лидер както при мъжете, така и при жените е Индия. Жените завършиха с 19 мач-точки, а мъжете – с 21 мач-точки от възможни 22.
Поздравяваме българските шахматисти за представянето им в най-голямото шахматно събитие на планетата!