Човешката мозъчна активност се променя в зависимост от преживяванията на човек през будното състояние и при преминаване през различните фази на съня. Алфа вълните са един от многото видове мозъчни вълни. Днес обясняваме какво представляват те, как се различават от останалите мозъчни вълни и как тяхното наличие в определени етапи на съня се свързва с различни здравословни проблеми.

Какво представляват алфа вълните?

Алфа вълните са мозъчни вълни с честота между 8 и 13 херца (Hz). Херцът измерва броя цикли, които една вълна извършва за секунда, като един цикъл представлява пълното повторение на формата на вълната. Мозъчните вълни имат различна форма, а херцовата стойност показва колко пъти за секунда тази форма се повтаря. Алфа активността липсва при около 10% от хората.

Човешкият мозък най-често произвежда алфа вълни, когато човек е буден, но в спокойно, отпуснато състояние със затворени очи. Хората често преживяват алфа вълни точно преди да заспят.

При нормален сън, алфа вълни могат да се наблюдават, когато човек се събуди за кратко. Те се срещат и в задната част на мозъка – т.нар. тилен дял, по време на фазата на бързи очни движения (REM), която най-често е свързана с ярки сънища.

Други мозъчни вълни по време на сън

Освен алфа вълните, по време на сън се наблюдават и други видове мозъчни вълни:

1. Бета вълни: Това са по-бързи вълни. Амплитудата на бета вълните обикновено се увеличава, когато човек започне да се чувства уморен и премине в първия стадий на съня, след което намалява в следващите два стадия. Повечето приспивателни лекарства увеличават както амплитудата, така и честотата на бета вълните.

2. Сънни вретена: Те се появяват през втората фаза на съня. Наричани още „сигма вълни“, сънните вретена могат да бъдат бавни или бързи. Някои лекарства за сън увеличават броя на сънните вретена по време на съня.

3. К-комплекси: Това са резки и отчетливи вълни, които се различават от фоновата мозъчна активност и продължават поне половин секунда. Те се появяват по време на втората фаза на съня.

4. Тета вълни: Това са по-бавни мозъчни вълни, които постепенно заместват алфа вълните, когато човек преминава от състояние на релаксация към сън. Те се срещат най-често в първата фаза на съня, който е най-леката, но могат да се появят и във втората.

5. Делта вълни: Най-бавните мозъчни вълни, които се проявяват главно в дълбокия сън – трета фаза. 

Как се измерват мозъчните вълни?

Електроенцефалографията (ЕЕГ) е техника за измерване на мозъчни вълни. За целта върху скалпа на човек се поставят електроди, които улавят електрическата активност, генерирана от множество нервни клетки в мозъка. Усилвател увеличава тази активност, за да може вълните да бъдат видими. В миналото вълните се записвали на хартия с мастило, но днес те се визуализират дигитално.

ЕЕГ е стандартна част от лабораторно изследване на съня, наречено полисомнография. Обикновено при това изследване се използват около 10 електрода, разположени от двете страни на главата, тъй като различни части на мозъка могат да дават различни резултати.

Как алфа вълните влияят на съня?

Когато алфа вълни се появяват в мозъчни зони или фази на съня, в които не се очакват, това се нарича алфа проникване (alpha intrusion) и се счита за аномалия. 

Алфа прониквания са наблюдавани по време на дълбок сън, във втората фаза на съня и в предната или средната част на мозъка по време на REM сън. Изследвания показват, че тези прониквания могат да продължат повече от 10 секунди.

Алфа-делта сън

Терминът алфа-делта сън се използва, когато по време на дълбок сън (характеризиран главно от делта вълни) се появяват алфа вълни. Някои специалисти смятат, че това може да е свързано със състояние на засилено внимание – допълнителна бдителност към околната среда с цел откриване на потенциални заплахи.

Алфа прониквания се наблюдават и при здрав сън, но могат да се появяват по-често при хора със сънни разстройства като безсъние, обструктивна сънна апнея, нарушения на циркадния ритъм или нарколепсия.