Добре документираните ползи от съня в пълна тъмнина карат мнозина да инвестират в аксесоари като маски за сън, за да предотвратят проникването на светлина, която пречи на качествения сън.

Но какво се случва, ако тъмнината ви кара да настръхвате? Наскоро проучване, проведено от компанията за осветление e-conolight, потвърди, че никтофобията – фобията от тъмното – не засяга само деца.

Почти половината от участниците в проучването споделят, че не харесват или се страхуват от тъмното, а едва 4% казват, че им е приятно да бъдат в тъмнина. Този страх може да бъде особено труден по време на сън, когато клепачите действат като естествени щори.

В тази статия ще разгледаме никтофобията при възрастни и ще обясним как може да се справим с нея, за да постигнем спокоен и пълноценен сън.

Какво е никтофобия?

Макар на страдащите да не им се струва така, Кливландската клиника определя никтофобията като тревожно разстройство – или ирационален страх – провокиран от изключителен страх от тъмното.

Тази фобия кара човек да се чувства тревожен, изпада в паника и започва да избягва ситуации или места, където светлината е слаба или напълно отсъства.

Тъй като е необходимо да затворим очи, за да заспим, хората с никтофобия често страдат от безсъние.
 
Защо се страхуваме от тъмното?

Никтофобията обикновено не се появява просто от гледане на страшни филми или разказване на страшни истории край лагерния огън. Д-р Шам Сингх, специалист по съня и психиатър, казва, че фобията често произлиза от травма в детството или стресиращо преживяване в тъмна среда – като загубване в тъмното или обир през нощта в зряла възраст.

„Еволюционната биология също играе роля – нашите предци са имали основателни причини да се страхуват от хищници в тъмното. Това е частично обяснение защо този страх продължава да съществува,“ казва той. „При някои хора тревожните разстройства или свръхактивното въображение засилват усещането за опасност, когато са обгърнати от тъмнина.“

Други възможни причини са генетична предразположеност или живот в среда с хора, които също се страхуват от тъмното.

Какво отключва никтофобията?

Вечерната рутина би трябвало да носи спокойствие и да възстановява силите. Но при хората, които се напрягат от загубата на светлина, това често не е така.

Не можем да контролираме кога слънцето изгрява и залязва, а това може да предизвика тревожност и усещане за несигурност. Дори обикновени ежедневни дейности могат да се превърнат в източник на страх и паника.

„Влизането в тъмна стая и търсенето на ключа за лампата може да бъде изключително стресиращо,“ казва Шебна Н. Осанмо, сертифицирана психиатрична медицинска сестра .

Събуждането през нощта, за да използвате банята или проверка на странен шум също може да предизвика тревожност.

„Да си сам в тъмното – особено при липса на ток или когато спиш сам – отключва тези страхове,“ казва Осанмо. „Някои от пациентите ми не могат да затворят очи под душа или да стигнат до колата си вечер.“

Какви са симптомите на никтофобия?

Страдащите от никтофобия усещат неприятните симптоми, които пречат на нормалния живот, всекидневно.

„Могат да изпитват силна тревожност, паник атаки, ускорен пулс, затруднено дишане, изпотяване, треперене или усещане за обреченост,“ обяснява д-р Радж Дасгупта, главен медицински съветник в Sleepopolis. „Някои съобщават и за гадене или замайване – това е реакция на тялото към страха.“

Допълнителни симптоми включват натрапчиви мисли и стягане в гърдите.

Как да преодолеем страха от тъмното?

Няма универсален метод за справяне с никтофобията, но има стратегии, които помагат да се намали страхът и да се подобри сънят.

Използването на приложения за дишане, практика на прогресивна мускулна релаксация (напрягане и отпускане на мускулни групи) или слушане на водени медитации може да помогне за успокоение преди лягане и дори да предотврати паник атака.

Много специалисти препоръчват когнитивно-поведенческа терапия, която помага да се разберат корените на страха и да се изградят механизми за справяне. Д-р Сингх посочва, че този подход е изключително ефективен, тъй като променя начина, по който човек възприема тъмнината и се справя с ирационалните страхове.

Той също така препоръчва временно медикаментозно лечение при по-сериозни случаи, като част от терапията.

Как да спим по-добре, ако се страхуваме от тъмното?

Освен техниките за дишане и визуализации, успокояващи звуци – като бял, розов, кафяв или зелен шум – могат да помогнат човек да се чувства по-комфортно в тъмнината.

Превръщането на спалнята в оазис на спокойствието чрез редуциране на безпорядъка, избор на нежни цветове за стените и спалното бельо, и използването на ароматерапия с дифузер също могат да намалят напрежението.

Полезно може да е да се обградите с предмети, които ви носят сигурност – като меко одеяло или плюшена играчка. Разговор с близък човек преди лягане също може да ви помогне да се отпуснете.

Често задавани въпроси

Защо изпитвам силен страх от тъмното?

Може би сте преживели травматично събитие в тъмното или сте били изложени на чужд страх. Някои хора по природа се чувстват по-несигурни в тъмни пространства.

Никтофобията постоянна ли е?

За щастие – не. Има редица лечения, като дълбоко дишане или мускулна релаксация. Терапията и лекарствата също могат да бъдат полезни.

Как да спра да се страхувам от тъмното?

Няма вълшебно решение, но редовното излагане на кратки периоди в тъмнина – с подкрепата на близък човек или с налична лампа – може да помогне. „Помнете – напредъкът отнема време,“ казва Осанмо. „Фокусирайте се върху малките победи – като да стигнете до банята през нощта или да спите с по-малко светлина.“