23 May


0 Коментар(и)
8092 Преглед(и)
Преспиването, или спането повече от девет часа на нощ, може да се случи по много различни причини. Понякога човек преспива, защото се бори с инфекция или наваксва със съня след няколко безсънни нощи. Но ако преспиването е редовно, това може да е знак за нарушение на съня, психично разстройство или друг здравословен проблем. Днес разказваме повече за какво представлява преспиването, какви са възможните му причини и какво може да се направи, ако често ви се случва да спите прекалено дълго.
Какво е преспиване?
Преспиването се определя като сън, който продължава повече от девет часа в рамките на 24 часа. Хиперсомнията описва състояние, при което освен че спите твърде дълго, изпитвате и прекомерна сънливост през деня. Нарколепсията и други нарушения на съня често водят до хиперсомния. Лекарите може също така да използват термина „прекомерно количество сън (EQS)“ за да опишат редовно преспиване, което нарушава ежедневието ви. Когато не може да се установи конкретна причина за сънливостта, състоянието се нарича идиопатична хиперсомния.
Средно повечето възрастни се нуждаят от поне седем часа сън на нощ. Добрият сън е важен за общото здраве и за поддържане на умствената бдителност. При недоспиване може да се чувствате уморени и разсеяни, но прекомерният сън също може да се отрази неблагоприятно на здравето.
От колко сън се нуждаете зависи от навиците, физическата активност, здравословното състояние и режима ви на сън. Възрастните хора може да се нуждаят от по-малко сън (около шест часа), докато други, например спортисти, може да имат нужда от повече. След интензивна физическа дейност или пътуване, също е нормално да ви се доспи повече. Ако допълнителният сън ви кара да се чувствате по-добре, тогава той е нормален. Но ако постоянно спите дълго и въпреки това се чувствате изморени или дори заспивате през деня, може да става въпрос за здравословен проблем.
Симптоми на преспиване
Освен спането над девет часа на нощ, част от другите симптоми са:
- често дремване през деня
- прекомерна сънливост през деня
- главоболие
Какви са причините за преспиване?
Преспиването може да възникне при опит да „наваксате“ недоспиване. Например, ако сте будували няколко нощи подред заради работа, през уикенда може да спите повече. Но редовното преспиване може да бъде сигнал за:
- нарушения на съня като сънна апнея, безсъние, нарколепсия
- депресия и тревожност
- наднормено тегло
- сърдечно-съдови заболявания
- диабет
- хронична болка
- хипотиреоидизъм (намалена функция на щитовидната жлеза)
Сънна апнея
Сънната апнея причинява кратки спирания на дишането по време на сън. Това води до хъркане, задушаване и усещане за умора през деня. За компенсиране на лошия сън, хората с апнея може да спят повече. С правилно лечение, симптомите се подобряват. Често се предписва CPAP-устройство, което подпомага дишането по време на сън.
Нарколепсия
Нарколепсията е свързана с прекомерна дневна сънливост и неконтролируеми пристъпи на сън. При вторична нарколепсия, предизвикана от увреждане на хипоталамуса, сънят може да продължи над 10 часа. Въпреки че това е хронично заболяване, то може да се контролира с медикаменти и промяна в начина на живот.
Идиопатична хиперсомния
Ако не може да се открие конкретна причина за преспиването, диагнозата може да бъде идиопатична хиперсомния. Характеризира се с трудно събуждане, прекомерна сънливост и чувство на недоспиване въпреки продължителен сън. При някои хора сънят може да достигне до 14–18 часа на денонощие. Лечението включва медикаменти, подобни на тези за нарколепсия, но с променлив ефект. Обикновено се препоръчва и ограничаване на алкохола и късните активности.
Депресия и тревожност
Хората с депресия и тревожни разстройства често имат нарушения на съня. Както безсънието, така и преспиването са чести симптоми. Подрастващите и възрастните хора с депресия са особено податливи на прекомерна сънливост. Изследвания показват, че продължителният сън е по-чест при хора с депресия или тревожност. Съществуват много ефективни терапии, включително когнитивно-поведенческа терапия и медикаментозно лечение. Консултирайте се с лекар за подходящия подход за вас.
Влияние на преспиването върху здравето
Преспиването, подобно на недоспиването, може да има неблагоприятни ефекти като:
- засилване на възпалителните процеси в тялото
- отслабване на имунната система
- повишен риск от хронични заболявания
Дългият и краткият сън се свързват с редица здравословни проблеми като:
- наднормено тегло
- чести психични разстройства
- сърдечни заболявания
- диабет
- инсулт
Съвети за избягване на преспиването
Ако сте загрижени за навиците си на сън, говорете с лекар. Може да водите дневник на съня, в който да записвате кога лягате, кога се събуждате и дали дремвате през деня. Тази информация ще помогне на лекаря да открие причината и да предложи лечение.
Ето и няколко полезни съвета от нас:
- спазвайте редовен режим на сън – лягайте и ставайте по едно и също време всеки ден.
- изградете вечерна рутина – избягвайте електронни устройства преди сън – тяхната светлина пречи на заспиването.
- създайте благоприятна среда за сън – хладна, тъмна и тиха стая улеснява заспиването.
- бъдете активни – дневната физическа активност и излагането на слънчева светлина подобряват нощния сън.
- дрямката по-рано – ако обичате да подремвате, правете го по-рано през деня – късното дремване затруднява заспиването вечер.
- дрямката по-рано – ако обичате да подремвате, правете го по-рано през деня – късното дремване затруднява заспиването вечер.