Знаете, че добрият сън е важен за цялостното ви здраве. Според ново проучване, той играе ключова роля за здравето на един от най-важните органи в човешкото тяло – мозъка.

Според изследване, публикувано в онлайн списанието Neurology, хората с проблемен сън или системно недоспиване показват повече признаци на влошено мозъчно здраве в края на средната възраст.

От 589 участници, тези с две до три лоши характеристики на съня са имат средна „възраст на мозъка“, която е с 1.6 години по-висока от тази на хора с максимум една лоша характеристика. При хората с повече от три проблемни характеристики разликата достига до 2.6 години.

Участниците, които в началото на проучването били средно на 40 години, попълнили въпросници, оценяващи шест различни аспекта на съня: кратка продължителност на съня, ниско качество, трудности при заспиване, трудности при поддържане на съня, ранно събуждане и дневна сънливост.

Пет години по-късно същият въпросник бил попълнен отново. След още десет години – или 15 години от началото на изследването – учените направили скенери на мозъците на участниците. Резултатите показали степен на мозъчно свиване, отговаряща на определена възраст.

„От всички характеристики на съня, ниското качество, трудностите при заспиване и задържане на съня, както и ранното събуждане, бяха най-силно свързани с ускорено стареене на мозъка – особено когато тези проблеми са се повтаряли редовно в продължение на пет години“, съобщават учените зад проучването.

Едно от ограниченията на проучването е, че участниците сами са съобщавали за проблемите си със съня, което може да доведе до неточности.

Въпреки че не доказва причинно-следствена връзка, изследването установява ясно свързване между лошото качество на съня и признаците на мозъчно стареене – и експертите казват, че това е ключово за разбирането на значението на съня.

„Тези открития показват колко важен е сънят за мозъка ни, особено с напредването на възрастта. Добрият сън може да ни помогне да запазим ума си бистър и цялостното си здраве стабилно“, казва д-р Шелби Харис, клиничен психолог, специализиран в поведенческа медицина на съня и директор по здравето на съня в Sleepopolis.

Какви са рисковете при ускорено стареене на мозъка?

Д-р Харис, която не е участвала в проучването, обяснява, че ускореното стареене на мозъка се свързва със спад в когнитивните способности, проблеми с паметта и повишен риск от невродегенеративни заболявания, включително деменция.

„Когато мозъкът остарява преждевременно, това може да доведе до сериозни трудности в ежедневното функциониране и яснотата на мисълта, значително влошавайки качеството на живот“, казва тя. „Разбирането на тези рискове подчертава колко е важно да даваме приоритет на съня като част от здравословния начин на живот.“

Д-р Фаузия Сидики, медицински директор на центъра по сън към Sentara RMH Medical Center, също подчертава, че ускореното стареене на мозъка може да се отрази и на настроението – с прояви на раздразнителност, гняв, изблици, както и затруднения в концентрацията, вниманието и фокуса.

„Подобряването на съня би облекчило и тези симптоми“, казва тя.

Съвети за по-качествен съня

„Най-добрият начин да подобрите съня си е да го приоритизирате“, казва Сидики – това включва да си осигурите достатъчно време за сън, да имате подходяща среда за спане и да избягвате разсейващи дейности преди лягане, като гледане на телевизия в леглото или използване на телефони и други електронни устройства. Може да развиете навици, които подпомагат добрия сън – като дихателни упражнения, медитация, молитви или техники за релаксация“. 

Д-р Харис препоръчва също да се създаде редовен режим на лягане/ставане и успокояваща рутина преди сън.

„Намалете приема на кофеин и алкохол преди лягане, опитайте техники за релаксация и се уверете, че получавате достатъчно физическа активност“, казва тя. „Дори малки, но постоянни промени могат да имат голям ефект върху качеството на съня – а оттам и върху общото здраве.“

Ако сте правили усилия в продължение на поне две седмици, но сънят ви остава проблем, Харис съветва да се обърнете към лекар за по-задълбочена оценка и евентуално лечение.